Okná skleníka

    Prívod čerstvého vzduchu v skleníku zabezpečuje dostatočné množstvo vetracích otvorov (ideálne na oboch stranách strechy, preferovaná je záveterná strana). Na výber sú vetracie otvory rôznych veľkostí s ručným alebo automatickým otváraním. V súčasnosti je veľmi obľúbené automatické otváranie okien pomocou tepelnej rozťažnosti látky v kovovom valci.

Skleník - okná, dvere, ventilácia

    Okná zabraňujú prehriatiu zvnútra a riadia prívod čerstvého vzduchu. Pri oboch mechanizmoch otvárania okien je však dôležité, aby mali dostatočnú kvalitu prevedenia, ktorá zabezpečí, že okná a vetracie otvory budú dobre uzatvorené. 

Výber a umiestnenie dverí

    Z praktického hľadiska treba veľkú pozornosť venovať skleníkovým dverám a to jednak ich šírke - (šírka dverí by sa mala rovnať minimálne šírke fúrika) , ako aj typu dverí.

Posuvné dvere – najčastejšie sa používajú na malé skleníky. Ich veľkou výhodou je úspora miesta, za nevýhodu možno považovať nedostatočné tesnenie najmä s odstupom času, čo môže byť problematické najmä v jarných mesiacoch výsadby.

Klasické pántové dvere - bežne používané do akéhokoľvek typu skleníka. V porovnaní s posuvnými dverami sa vyznačujú lepšími tesniacim vlastnosťami.

Stajňové pántové dvere - sú predelené a dá sa samostatne otvárať ich horná a dolná časť, čo môžeme uvítať najmä pri zabezpečení vhodného vetrania skleníka. 

Ak sa rozhodneme pre vybavenie skleníka dvermi z oboch strán, naše rozhodnutie nám príde vhod:

  • najmä počas horúcich letných dní, kedy je potrebné zabezpečiť vhodné vetranie a predísť tak prehriatu skleníka,
  • pri dlhších skleníkoch, ak sa rozhodneme pre pestovanie plodín, ktoré sa vzájomne moc neznášajú a z tohto dôvodu budeme chcieť skleník dočasne predeliť; k predeleniu nám bude postačovať aj obyčajný igelit.